Тема. Автоматизація звука [Р] в складах і словах.
3 клас
Мета: вдосконалювати правильну вимову звука [р] в складах і словах; розвивати фонематичний слух, логічне мислення, зорову і слухову пам'ять, увагу, закріплювати знання з лексичної теми « Птахи, що зимують»; виховувати любов до природи, бажання говорити правильно.
Хід заняття.
І. Організаційний момент.
- Добрий день, діти. Яке зараз заняття? Сядьте рівно, слухайте уважно.
Відгадайте загадку.
Невеличкі дві хатини,
В них м’які і теплі стіни.
По п’ять братиків малих
Проживає в хатках тих. (рукавиці)
ІІ. Основна частина.
1. - Який перший звук в слові рукавиці?(звук [р]) Правильно, і тема нашого заняття «Автоматизація (закріплення) звуку [р] в складах і словах».
Діти, ці рукавички хтось загубив. Подивіться, а ось котик, його звати Рижик, давайте спитаємо у нього, чи не знає він чиї це рукавички?
Він каже, що це рукавички його господарки – дівчинки Раї. Який перший звук в імені Рая і в прізвиську Рижик?
Діти, виявляється Рая пішла до лісу, щоб погодувати птахів, а рукавички забула. Треба терміново віднести їй рукавиці, бо вона замерзне.
То що, діти, допоможемо Рижику віднести Раї рукавички? Тож рушаємо у подорож до зимового лісу.
2. - А для початку зробимо артикуляційну гімнастику, щоб чітко вимовляти звук [р].
«Лопаточка»
Я широкий язичок
На губу собі поклав.
Був рожевий п’ятачок –
Він лопаточкою став.
«Грибок»
Ось грибочок-сироїжка. Присмоктати широкий язик до
Зверху – шляпка, знизу – ніжка. верхнього піднебіння.
«Чашечка»
Підгорнули краї язика,
Вийшла чашка, чудова яка!
«Гойдалка»
Ми на гойдалці гойдались. Почергове піднімання і опускання гострого
Піднімались, опускались, язика до верхнього і нижнього піднебіння.
Як летіли вгору, ух,
Перехоплювало дух.
«Муляр»
Наче муляром працюю Підняти язик до верхнього піднебіння і
Піднебіння побілю я. «побілити» його.
3. - Тож ми готові до подорожі. І поки ми йдемо до лісу, повторіть за мною склади :
Пра бра кра гра
про бро кро гро
пру бру кру гру
пре бре кре гре
при бри кри гри
4. - Ось ми і в лісі.
Бідовий хлопчина
В теплій сорочині
По дворах шниряє
Крихти збирає. Хто це, діти? (горобець) Малюнок. Де знаходиться звук [р] в слові?
Давайте спитаємо горобця, чи не бачив він Раю? Він пропонує нам пограти в гру «Злови звук». Якщо почуєте звук [р] , плескайте в долоні.
В складах:
Ра, ор, са, ел, ру, уру, аро, дра, дре, ири, оро, ка, до.
В словах:
Хмара, кухар, дощ, вітер, гривня, редиска, негода, куток, поверх, базар.
Горобець підказує дорогу.
5. Малюнок ворони.
- Діти, що це за птах? (ворона). Визначення місця звуку в слові.
Давайте спитаємо у ворони, чи не бачила вони нашу Раю? Ворона пропонує нам зробити пальчикову гімнастику.
Дві ворони на дорозі Руки зігнуті в ліктях, долоні стиснуті в кулаки.
Розкричались вранці: Ритмічно відкривати кулачки, наче «дзьоби».
- Кар та кар, кар та кар, - Розводити пальці якомога ширше.
вийшов шумний базар.
Ворона показує дорогу, куди пішла Рая.
6. Малюнок снігура.
- Діти, що це за птах? Визначення місця звуку в слові.
Запитаємо у снігура, чи не бачив він Раю?
Завдання.
На дошці написані назви птахів. Виписати в зошити слова із звуком [р].
Горобець, лелека, ворона, сорока, голуб, снігур. (підкреслити[р])
Бесіда про птахів, що зимують.
Снігур підказує дорогу.
7. – А ось і наша Рая. Вона йшла до лісу і по дорозі нагодувала всіх пташок, бо їм зараз дуже тяжко добувати собі їжу, тому що на вулиці зима і все вкрито снігом. Погляньте, вона зовсім змерзла. Давайте погріємо ручки.
Дихальна вправа.
На морозі змерзли руки?
Ти візьми на них похукай!
Ось, Рая, тобі твої рукавички. Грійся! А щоб швидше зігрітися, давайте заспіваємо пісню «Морозець» (з відповідними рухами) – фізхвилинка.
Рая дякує за рукавички.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
- А тепер пограємо з Раєю, закріпимо звук [р] в складах і словах.
Гра «Ворона». Логопед читає вірш, а діти кажуть слово «кар» по команді.
Я – ворона,
Рано встала.
«Кар-кар-кар,» -
Усім сказала.
Кар – добридень,
Кар – смачного,
Кар – а вам що є до того?
Кар – зовуся
Кар – мій дід.
Кар – покличте на обід.
Кар – то сир,
Дайте шматочок.
Кар – упав він у пісочок?
Кар – добраніч. Темна ніч,
Сплю в гніздечку. Тепла піч.
Кар-кар-кар – усі слова,
Що ворона промовля.
Малюнок сороки. Рая пропонує нам вивчити соромовку про сороку.
Визначення місця звуку в слові.
Хитру сороку спіймати морока.
Діти, а тепер вже нам час повертатися.
ІV. Підсумок заняття.
- Який звук закріплювали в вимові?
- Що робили на занятті?
- Яких птахів зустріли?
- Як вони називаються?
- Що сподобалося найбільше?