КВК на тему: « Зимовими стежинами із звуками с та ш»
Тема: « Диференціація звуків С та Ш »
Мета: вчити диференціювати звуки с та ш у складах, словах, реченнях і зв’язному мовленні, правильно позначати їх на письмі відповідними буквами. Розвивати дрібну моторику рук, мовленнєве дихання, фонематичні процеси, зв’язне мовлення, психічні процеси, збагачувати словник учнів. Виховувати старанність, грамотність, любов і турботу про пташок та живу природу.
Обладнання: комп’ютер, проективна дошка, наочний матеріал.
Хід заняття 1.Організаційний момент. Ось дзвінок нам дав сигнал. Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо, Логопедію починаймо. -Ой, погляньте, гей – гей – гей Скільки тут у нас гостей! Давайте ж привітаємось. Пальчикова гімнастика « Доброго ранку … » Добрий день, добрий день, - Пальчики сказали, - Ми сьогодні всіх дітей Зранку привітали.( слайд 2) Логопед: - Сьогодні у нас незвичайний урок, Сьогодні у нас чудова гра – КВК. Конкурс веселих і кмітливих, Конкурс розумних і щасливих, Конкурс для тих, хто в чесній боротьбі Шлях перемоги прокладе собі. - Діти, за синіми морями, за високими горами, в густому лісі стоїть хатинка. А живе в ній чарівна красуня. Послухайте загадку і відгадайте, хто вона. Стало біло навкруги. Я розтрушую сніги , Наганяю холоди, Воду сковую у льоди. В дружбі я з дітьми всіма. Відгадали? Я – … ( ЗИМА ) ( слайд 3) 1.Вправа «Асоціативний кущ» - Діти, а що ви уявляєте, які слова вам приходять на думку, коли чуєте слово ЗИМА? санчата холод сніг ковзани ЗИМА мороз розваги Новий рік канікули -А чи подобається вам зима? Чим? (відповіді дітей) -Які зимові свята ви знаєте? ( Миколая, Новий рік, Різдво Христове, Йордан, Стрітення ) -Час зими вже закінчується. Зима поспішає закінчити свої справи: останній раз вдарити морозцем, сніжком присипати стежки та доріжки. -На згадку про себе Зима подарувала вам сніжинки, а на них завдання для вас. -Сьогодні ми із вами ще раз пройдемося зимовими стежинками і пригадаємо красуню зиму. Але не забуваймо, що у нас сьогодні не просто заняття, а змагання – КВК. Наш КВК буде проходити за участі двох команд. У віршику – підказка, як команди наші звати. Тож слід вам послухати і все запам’ятати. Команда « Свистяча родина » Ваші губи посміхаються, Язик у нижні зуби упирається, На свій язик холодним вітерцем подуйте – І звук свистячий ви почуєте: С – с – с – с … Команда « Шипляча сім’я » Зробіть губами бублик, На чашечку язик перетворіть. Її підніміть за верхні зуби, Подуйте на чашечку вгорі… Як теплий подих ви відчуєте, То звук такий тоді почуєте: Ш – ш – ш – ш … - Наші команди звати « Свистяча родина » і « Шипляча сім’я ». - А ще для того, що визначити переможця нашого КВК нам потрібно вибрати журі. - Також журі дорогому вітання ми шлемо, ми настрою гарного вам додамо. Нехай зацікавлять вас конкурси наші. Віддайте нам бали сповна усі ваші. - А тепер команди перш ніж будемо змагатись, вам потрібно приставитись. Команда « Свистяча родина » С – сміється, с – свистить, Весело у словах звучить. Команда « Шипляча сім’я » Ш – шипить, ш – шелестить, Шумно у словах звучить. - Зима, зимонька – краса, Завдання з морозом, снігом принесла. ( слайди 4,5,6 для повторення артикуляції звуків ) Розвиток мовленнєвого дихання. Конкурс – гра « Метелиця » - Зараз ви повинні зробити « метелицю ». Поки буде грати музика ви маєте тримати сніжинки у польоті, але не забувайте, що надворі холодно і ми всі вдихаємо повітря носиком і видихаємо ротиком. ( діти під музику « Метелиця » виконують завдання – слайд 7 )
Розвиток артикуляційної моторики. Конкурс « Зимові перевтілення » - Наша зима – чарівниця і вміє перетворювати наш язичок на різні фігури і предмети, які допомагають правильно звуки с та ш вимовляти. - Тож, малюночки цікаві підказують малятам. Які зробити вправи, щоб легко звуки вимовляти. ( діти виконують артикуляційні вправи – слайди 8 – 16 ) Розвиток фонематичного слуху. Конкурс « Заморозь або розтопи » - Зима хоче із вами погратись у гру « Заморозь або розтопи ». Ми знаємо, що коли ми вимовляємо звук с то яке повітря ми видихаємо ? ( холодне ), а коли ми вимовляємо звук ш то ? ( тепле ). Тому звук с любить сніжинку, а звук ш – сонечко. Тому коли ви почуєте слово із звуком с то піднімете сніжинку, а коли звук ш - сонечко. Читання складів - гра « Зашифровані склади » - Ой,все ж таки зима заморозила наші букви с та ш та перетворила їх на стрілки, допоможіть їх розморозити правильно прочитайте склади підставляючи замість стрілки потрібну букву орієнтуючись на положення язика і губ у роті. ( діти виконують дивлячись на слайд 17,18 ) Конкурс « Снігопад слів » - Нас засипає чарівна заметіль. Сильним вітром видуло сніжинки – букви, допоможіть сніжинкам потрапити на своє місце, вставте замість крапки букву с або ш. ( діти вставляють букви – сніжинки за допомогою комп’ютерної ігри – слайди 19 – 27 ) Конкурс « Роздягни ялинку » - Усі ми на Новий рік та зимові свята прикрашаємо ялинку. Але свята вже закінчили і всі роздягають свої красуні – ялинки. А у нас у класі вони ще одягнені, роздягніть їх і складіть всі іграшки, іграшки із звуком ш у кошик, а із звуком с у сумку. ( діти виконують завдання під музику – слайд 28 ) - Конкурс « Нагодуй пташку » ( Звучить музика, спів пташок ) - Ой, діти хто це до нас на КВК завітав? ( пташки ) - Діти, відгадайте , що за пташки прилетіли до нас на заняття? ( діти із 2 класу загадують загадки ) Відкладає птах яєчка, Не лякає вітер, сніг. А проклюне ця малеча Шишок вистачить на всіх. Лиш ворона « кар » та « кар »: Ну й дивак оцей …. ( шишкар ) Всі в блакитнім піджаку, В рожевій сорочці. В нас зимою по садку Гуляють, як гості. ( снігурі ) - Молодці, до нас завітали снігур та шишкар, настали дні холодні, бідні пташки голодні прилетіли до нас у пошуках їжі і просять вас… Дбайте, діти про нас На сніданок для нас Киньте зерен, киньте кашки Бо ми дуже бідні пташки Ціле літо працювали Сади з черви очищали Ще й співали вам на втіху Порятуйте нас в пору лиху. Діти у нас є дві годівнички, вони майже однакові, але бачите пташки їх підписали « пташиною мовою » - звуковою моделлю слова. Вам потрібно зробити звуковий аналіз слів снігур та шишкар і тоді ви дізнаєтесь де чия годівничка. ( діти на дошці роблять розбір слів ) - Молодці, віднайшли годівнички, тепер залишилось погодувати пташок та наші пташки люблять їсти особливу їжу, снігур їсть тільки ту їжу у назві якої є звук с, шишкар – звук ш. - Вже тепер ситі наші пташки можуть летіти, а на знак вдячності вам вони повісять свої годівнички на шкільному подвір’ї біля вашого класу і будуть кожного ранку прилітати до них і віддячувати вам своїм співом. Фізкультхвилинка - Зараз діти зима вас запрошує відпочити і потанцювати із нею. ( звучить музика і діти виконують рухи під презентацію – слайди 29 – 43 ) Робота у зошиті. Гра « Хвилинка каліграфії » - Діти відкрийте свої зошити і у них кожний має наклеєні прислів’я, вам потрібно виписати слова із буквою с та ш Конкурс капітанів - Зараз будуть змагатись наші капітани. Вам потрібно виразно, чітко прочитати віршики. ( слайди 44, 45 ) Розвиток дрібної моторики Конкурс « Візерунки Діда Мороза » - Хто ж це діти без рук, без олівця На вікні малює без кінця. ( мороз ) - Всі ви бачили які мороз малює візерунки на вікнах, всі ці візерунки різні і красиві. Зараз ви будете допомагати Діду Морозу малювати візерунки, а наше журі визначить найкращі візерунки. ( діти « малюють візерунки » сніговита із ґудзиків, сани із паличок, сонечко із прищепок, листочки із трафареток, ) тощо.. Конкурс « Склади розповідь за серією малюнків» - Діти і останнє для вас завдання буде скласти розповідь за серією малюнків. Уважно розгляньте картинки , знайдіть початок і кінець розповіді . ( Діти складають розповідь за серією малюнків слайди 46,47 ) - З пригріванням сонечка сніговик розтопився, це означає що зимі залишилось ще трохи панувати, і тоді скоро до нас прийде - ? ( весна ) - Діти, а ви скучили за весною? - Вже у повітрі чути запах весни, що означає що зима вже прощається із нами, а ми працювали немарно – с і ш скажемо гарно. - Скінчився час випробувань, Нам до душі ваш рівень знань, Та як багато треба знати, Щоб « Школу майбутнього » побудувати Журі врахували всі ваші старання, ви гарно пройшли випробування. Тож вас члени журі вітають, Кінцевий результат повідомляють. ( слово надається журі ) Молодці!!!
|